Bakıcı Parası 2016 | Çalışan Anneye Bakıcı Parası

Hükümet 2015 yılı boyunca çalışan anneler için pek çok düzenlemeyi onayladı. Çalışan anne hakları genişletildi. Farklı uygulamalar ile çalışan annelere hem maddi destek hem de mesai saatlerinin düzenlenmesi ile ilgili düzenlemeler yapıldı. En önemli iki uygulama ise AB bakıcı desteği ve bakıcı parası ile ilgili yapıldı.

  1. Çalışan anneye 300 Euro bakıcı parası 

Daha önce çalışan anneye bakıcı parası, evde bakılan çocuklar için bakıcı parası gibi birçok yazımızda bahsettiğimiz gibi evde çocuk bakımı için 300 Euro bakıcı yardımı hakkında yeni bilgileri paylaşmak istiyoruz. Hala yalnızca pilot bölgeler olan; Bursa, Antalya ve İzmir illerinde geçerli olan bakıcı paraları için devlet yeni bir oluşuma başladı.

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yeni açılan http://www.evdecocukbakimi.net/ adresinden artık kayıt yapabilirsiniz. Devletin resmi sitesi olmasından konu ile ilgili çalışan anneler kayıtlarını da gerçekleştirebilirler.

Bakıcı parası için kayıt olmak istiyorsanız, çalışan anne bakıcı parası kayıt linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu link üzerinde sizden resimdeki bilgileri talep ediyorlar ve sitede şu şekilde bir açıklama yer alıyor;

bakici_parasi

Bakıcı parası alabilmek için;

Projeden yararlanacak annelerde aranan şartlar şu şekildedir:

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
• Bursa, Antalya ve İzmir illerinin birinde çocuğuyla birlikte ikamet etmek
• Bir işveren yanında hizmet akdi ile (5510 s. Kanun 4/1-a maddesi kapsamında) işçi olarak tam zamanlı çalışıyor olmak
• Çalıştığı işten elde ettiği brüt ücreti, asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmamak (2015 ikinci altı ayı için 2.546 TL)
• En geç kesin kayıt tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumuna Ek-9 kapsamında (çocuk bakıcıları da dahil ev hizmetlerinde çalışan kişilerin sigortalılığı) sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmek,
• Çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında akrabalık ilişkisi bulunmamak (kendisi veya eşinin birinci derecede akrabası olmaması; çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. derece dahil akrabalık ilişkisi olmaması)
• Analık izin süresini geçirmiş olmak
• Başvuru tarihi itibariyle (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğu olmak
• Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmamak

Ayrıca, annelerin istihdam edeceği çocuk bakıcılarında da aşağıdaki şartlar aranmaktadır:

• T.C. vatandaşı ve kadın olmak.
• Bursa, Antalya ve İzmir illerinin birinde ikamet ediyor olmak
• Bakımını üstlendiği çocuğun anne veya babası ile birinci derece, ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak
• En az ilkokul mezunu ve 18 yaşını tamamlamış olmak

                       2.Evde Çocuk Bakımına Maddi Destek

SGK kadınların çalışması kapsamında istihdamın arttırılması ve işsizliğin bu kısmında biraz azalması amacıyla Evde Çocuk Bakımına Maddi Destek için bir proje hazırladı. Projeye göre; artık evde çocuk bakımı için birini istihdam edebilmeleri adına, Kadınlara Çocuk Bakımı Parası kapsamında devlet maddi destek uygulaması başlatacak.

Türkiye genelinde kadınların anne olduktan sonra çalışma hayatlarına geri dönmelerini teşvik etmek için, doğumdan sonra işe geri dönen annelere çocukları 3 yaşına gelene kadar, ayda bin lira bakıcı yardımı yapılacak. Sistemden 0-2 yaş arasında çocuğu olan tüm çalışan anneler yararlanabilecek.

sgkdan-calisan-annelere-bakici-parasi

SGK 2015 yılında uygulanmaya başlanacak olan  ‘5 bin anneye 5 bin bakıcı’ projesinin ayrıntıları netleşti. ‘Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’ kapsamında, çocukları 3 yaşını tamamlayana kadar teşvikten yararlanacak kadınlara yaklaşık bin lira yardım yapılacak. Uygulamadan yararlanacak kadınların 0-2 yaş arasında çocuğunun bulunması ve doğumdan sonra da işe dönmüş olması gerekiyor. Bu özelliklere sahip anneler, çocuğuna bakacak kişiyi kendisi bulacak. Çalışan annenin yakınlarından biri de sigortalı olarak çocuğa bakabilecek.

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, çocukları 36’ncı ayı tamamlayana kadar teşvikten yararlanacak kadınlara bin lira civarında yardım yapılacağını söyledi. İlhan, proje ile amaçlarının kadınların işgücü piyasasında daha çok yer almalarını sağlamak ve destek vermek olduğunu belirtti. Kadınlara sağlanacak desteğin maddi bir teşvik olacağını ifade eden İlhan, “Çocuğa bakan kişilerin sigortalılığı önemli. Çalışan kadının yakınlarından birisi de sigortalı olup çocuğa bakabilir” şeklinde konuştu.

TÜİK verilerine göre, 2013 yılında kadınların istihdam oranı yüzde 27.1 düzeyinde bulunuyor. İşgücüne dahil olmayan yaklaşık 20 bin kadının yüzde 59’u, ev işleriyle meşgul olmaları sebebiyle istihdamda yer almıyor. İş ve aile yaşamı uyumlaştırma programları hayata geçirilmeye devam edecek. Kadınların işgücüne katılımının bu yıla göre 1.3 puan artarak yüzde 32.7’ye çıkması bekleniyor.

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

No Responses to “Bakıcı Parası 2016 | Çalışan Anneye Bakıcı Parası”

Leave a Reply

Name:
Email:
Website:
Comment:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>