Doğum yardımı başvurusu 2016 | Doğum Parası

2015 yılında yapılan yeni düzenlemeler çerçevesinde devlet anneleri desteklemeye devam ediyor. Doğum yapan her anneye ilk altın devletten hediye ediliyor. Uygulaması başlayan ilk altın devletten projesi hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

DEVLETTTEN ANNELERE DOĞUM HEDİYESİ

Bebeği olan anneye ‘İlk altın devletten’ yasası 07. 04. 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.Yasaya göre, doğum yapan anneye ilk çocukta 300, ikinci çocukta 400, üçüncü çocukta ise 600 lira ödenecek. Bu paraya kesinti ve haciz uygulanmayacak. Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenecek ve haczedilemeyecek. Söz konusu yardımdan gurbetçi aileler de yararlanacak. Eğer anne babadan birisi yabancı uyruklu ise yardım Türkiye vatandaşı olana verilecek.

Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Yasaya göre birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için 600 TL doğum yardımı yapılacak. Aile Bakanlığı, 81 ilde bulunan İl Müdürlükleri vasıtasıyla müracatları bu gün almaya başlayacak. Bu tarih öncesinde doğan çocuklar çocuk sayısına dahil edilecek. Yılda 1.2 milyon yeni doğum olduğunu açıklayan Başbakan Davutoğlu, her bir anneye birinci bebek için yarım altın tutarında 300 lira, ikinci bebekte 400 lira ve 3.bebekte 600 lira hediye verileceğini söyledi. Bu yardım babalara değil, doğrudan annelere verilecek.

Doğum yardımı başvurusu yapmak için tıklayınız…

DOĞUM YAPAN ANNEYE  İLK ALTIN DEVLETTEN

07. 04. 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yasaya göre, doğum yapan anneye ilk altın devletten hediye olarak verilecek. Yasaya göre anneye  ilk çocukta 300, ikinci çocukta 400, üçüncü çocukta ise 600 lira ödenecek. Doğum yardımı, olarak yasaya geçen bu para annenin adına PTT hesabına yatırılacak ve annenin şahsen alması sağlanacak. Başvuruların başlamasıyla birlikte doğum yapan pek çok kadın başvurusunu yaptı bile.  Söz konusu yardımdan gurbetçi aileler de yararlanacak. Eğer anne babadan birisi yabancı uyruklu ise yardım Türkiye vatandaşı olana verilecek.

Doğum yardımı nasıl alınır?

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi  örneği için buraya tıklayarak dilekçeyi indirebilir ve gerekli bilgileri doldurduktan sonra dilekçeyi il müdürlüğüne teslim etmelisiniz. Anne, baba ve bebeğin nüfus cüzdanlarının fotokopileri ile dilekçenin teslim edilmesi gerekir. Dilekçenin teslim edilmesinden sonra 1 ay içinde ödemeler yapılmaktadır.

236271

Doğum yardımı başvurusu yapmak için tıklayınız…

Doğum Yardımı Hakkında Bilgilendirme “Doğum Yardımı” programı 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlamıştır. Bu hükme göre Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında doğum yardımı yapılacaktır. Doğum yardımı aşağıdaki esaslar çerçevesinde yürütülecektir: Doğum yardımı başvuruları 15/05/2015 tarihinde başlayacaktır. Doğum yardımı, 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15/05/2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır. Doğum yardımı annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılacaktır.

Doğum yardımı hakkında Detaylı bilgi, ücretsiz bilgi hattı olan 144 ve 183 nolu telefon numaralarından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden alınabilir.

Çalışan anne için yeni düzenlemeler 2015 – Ailenin korunması – İkincisi ise kadın istihdamı ve kadınların çalışma hayatında korunması. – Nüfus dinamizminin korunması. Çalışan anne çalışma süresi 2015 Çocuk ebeveyn döneminde 30 saat çalışma hakkı getireceğiz. Anne doğum esnasında hayatını kaybederse aynı haklar babaya sağlanacak. Memurlar için prematüre doğumlarda aynı haklar sağlanacak. Babalık izinleri yeniden düzenlenecek işçiye beş gün doğum izni verilecek. Çocuğun engelli olması halinde ebeveynlerden birinde 10 gün izin verilecek.

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

No Responses to “Doğum yardımı başvurusu 2016 | Doğum Parası”

Leave a Reply

Name:
Email:
Website:
Comment:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>