2016 Emekli Maaşı Zam Müjdesi | Emekli Maaşı Sorgulama

Yaklaşık 10 milyon emekliyi ilgilendiren emekli maaşı zammı yavaş yavaş belirmeye başladı. Peki emekli maaşı ne kadar olacak ?Son dönem enflasyon oranları ile orantılı olan emekli maaşları 2016 ocak ayında yapılacak olan zam ile yaklaşık %12 oranında bir zam almaları bekleniyor.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun da onayından geçmesinden sonra kabul edilen zamların oranı da belli oldu. 2016 yılının Ocak ayında zamlı olarak verilecek olan memur maaşlarında 122-494 TL arasında bir artış olacağı belirtildi. Memur emeklilerinde ise bu maaş doksan liraya yükselecek. Ayrıca yüz liralık artışa ek olarak da verilecek maaş zammın %3 üzerinde olacağı belirtildi. Zamlı maaşların ve emekli maaş farklarının ödenmesi yılın ilk ayı ile başlanacak.

Emekli maaşları ne kadar olacak sorusunun cevabı ise tarım esnaf emeklilerinde 971 TL, emeklilerinde 745 TL, 5510 sayılı kanunun çıkmasından sonra emekli olanlar için 839 TL, eğer bu kanundan önce emekli olduysanız 1.22 olacağı tahmin ediliyor. Tüm bunların belirlenmesinde enflasyonun etkisi büyük olduğu için Aralık ayındaki enflasyon oranı artı çıkarsa zam miktarı da o oranda yükselecek.
emekli-maaslari-2015

Emekli maaşları ,için Maliye Bakanı Naci Ağbal en düşük aylığı alan SSK işçi emekli aylığının ise %12,5 oranında bir artış olacağını belirtti. Her yıl Ocak ve Temmuz ayı için belirlenen enflasyon zammı hemen hayata geçirildiği için ssk ve bağkur emeklileri hem bu zamdan hem de düzenli olarak verilen enflasyon zammı alacak.

Haberin devamı şu şekilde;

 

Eğer enflasyon Aralık ayında değişmese bile emekliye 3.65 oranında bir zam uygulanacak. Maliye Bakanı Ağbal: ‘SSK işçi emekli aylığı %12.5, bağkur esnaf emekli maaşları %13.7, tarım bağkur emekli aylığı %16.7, memur emekli aylığı ise %6.5 oranında artırılacak.” şeklinde ifade etmişti. Enflasyon zammının oranı ise Türkiye İstatistik Kurumu’nun verileri doğrultusunda belli olacak ve emekliye ilave zam Ocak ve Temmuz ayı için belirlenen enflasyon zammı, Ocak 2016’da 2015’in ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar artış göstermektedir.Bu nedenle enflasyonu yakından takip eden emekliler, Başçı’nın açıklamalarıyla umutlandı. Uzmanlar da açıklamalar ışığında bu yılın ikinci 6 aylık döneminde enflasyonun yüzde 4’ü geçebileceği öngörüsünde bulundu. “Dolayısıyla emeklilerin Ocak zammı da bu tutarda olacaktır” diyen uzmanlar, kesin zam oranının Ocak ayının başında enflasyon verilerinin açıklanmasıyla kesinleşeceğinin altını çizdi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Temmuz-Eylül enflasyonu yaklaşık yüzde 0.69 çıktı.
Ekim, Kasım ve Aralık enflasyon verilerinin açıklanmasıyla emeklilerin Ocak zammı belli olacak.

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

No Responses to “2016 Emekli Maaşı Zam Müjdesi | Emekli Maaşı Sorgulama”

Leave a Reply

Name:
Email:
Website:
Comment:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>