GSS Primleri Düşüyor | GSS Borç Sorgulama | GSS Affı

Türkiye’den yaklaşık 3 milyon kişinin, gss borç sorgulama işleminden sonra borçlu çıktığı biliniyor.  gss sorgulama yapıp borcu çıkanlar 3 aylık süreçte eğer gelir tespiti yaptırdıkları takdirde aile içinde kişi başına geliri asgari ücretten az olanlara 35.46 lira; asgari ücret ile iki katı arasında olanlara 106.38 lira; asgari ücretin iki katından fazla olanlara da aylık 212.76 lira prim borcu çıkıyordu. Ancak yeni gelen düzenleme ile sistem değişiyor. 
Genel Sağlık Sigortası`nda yapılan düzenlemeler ile yeni dönem başlıyor. 65, 197 ve 395 lira şeklindeki 3 farklı prim sistemi son bulacak. Tüm primlerin 60 liraya indirilmesi planlanıyor.

GSS de yeni dönemin başlıyor.  65, 197 ve 395 lira şeklindeki 3 farklı prim sistemi son bulacak. Yeni düzenlemeye göre ; evdeki kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3’te 1’i kadar ve üstünde olan herkes tek bir tutardan prim ödeyecek. Tek bir prim tutarı belirlenecek. Bu tutar da netleşmeye başladı. Edinilen bilgiye göre; tüm primlerin 60 liraya indirilmesi planlanıyor. Böylece halen GSS primi ödeyen herkesin yatıracağı tutar düşecek. Yani 4.2 milyon kişinin prim tutarı inmiş olacak. Düzenlemeye göre emeklilik için yaşı bekleyenler, ayrıca gelir testi yaptırmadığı için tavandan prim borcu çıkarılan kişiler de yeni sistemle rahat nefes alacak. Kesin prim tutarı önümüzdeki günlerde açıklanacak.

SGK‘nın da takipte zorlanmayacağı yeni sistem, önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak. Gelir testinin resmen yapılması sağlanarak, bazı kısıtlar kaldırılacak. Bugün GSS kapsamında 12 milyar liralık alacağın yaklaşık yüzde 6-7’si tahsil edilirken, yeni düzenleme ile bu oran yukarılara çıkarılacak.

 

gss

Gss sorgulama için tıklayınız.

Eğer Gss borç sorgulaması yapıp ardından gss prim borç ödeme yaptıysanız; Bir yıl içerisinde ödeyenler gecikme faizi ve cezasından kurtulacaklar.

Eğer Bağ-kur lu iseniz Daha önce sigortalılık süreleri geçersiz sayılarak iptal edilen Bağ-Kur’luların 22 Mart 1985’ten sonraki sürelere ait prim gecikme zammı ve gecikme cezalarının ödenmesi halinde, Bağ-Kur statüsündeki sigortalılıkları başlangıç tarihinden itibaren geçerli sayılacak.

Sadece birkaç dakika süren bu işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumunun online hizmetleri arasında yer alan online tahsilat uygulaması üzerinden gerçekleştirebilme olanağı bulunmaktadır. Günümüzde artık oldukça kolay bir şekilde GSS borç sorgulama işlemleri online olarak yapılabilmektedir.
GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki linkten gerçekleştirebileceğiniz GSS borç sorgulama işlemi için sorgu tipi kısmında GSS Prim seçeneğinin seçilmesi ve sorgu türü kısmında Diğer ödemeler seçilmesi gerekmektedir. T.C. kimlik numarasını da girdikten sonra güvenlik kodunu da girerek gss borç sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.
Genel sağlık sigortası borç sorgulama linkinde yer alan bu online ödeme uygulaması üzerinden var olan tüm GSS borçlarınızı öğrenebildiğiniz gibi kredi kartı ile ödeme işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

No Responses to “GSS Primleri Düşüyor | GSS Borç Sorgulama | GSS Affı”

Leave a Reply

Name:
Email:
Website:
Comment:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>