Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar 2016 ?

Malulen emeklilik şartları değişti ve yeni düzenleme ile pek çok hastalık malulen emeklilik kapsamına girdi. Yeni düzenleme ile kimler malulen emekli olabilir?

Malulen emeklilik şartları  içeren hastalıklar nelerdir?

HASTALIKLARA EMEKLİLİK HAKKI GELDİ

Kemik iliği nakli hariç tüm organ nakilli hastaları, tüm kanser hastalarına koşulsuz maluliyet hakkı veriliyor. Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri ise kaldırıldı. Kronik böbrek yetmezliği, ağır elektrolit bozuklukları, otizm, MS, parkinson, alzheimer, demans, sara, astım, KOAH, uyku bozuklukları, sindirim sistemi kanamaları, ülseratif kolit, kaşeksi, kronik pankreatit hastalıkları kapsama alındı. Kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine alındı. Yardım olmaksızın yürüyemeyen sigortalı, malul sayıldı. Travma sonrası stres ve obsesif-kompulsif bozuklukları maluliyet kriterlerine eklendi. Kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu. Şeker hastalığı sonucu kişinin, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.
Diğer yandan malul sayılmasına sebep olan rahatsızlığı çalışmaya yani sigortaya girmeden önce gerçekleşmiş kişilerin malullük aylığı alma imkanları yok. Sağlık kurulu raporunda bu durum da tespit ediliyor ve rahatsızlığın çalışmaya başlamadan önceki dönemlerde gerçekleştiği tespit edilirse aylık bağlanmıyor.Esas olan Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde oluşturulan sağlık kurullarınca yapılacak değerlendirme sonucunda verilecek maluliyet oranıdır. İlgili sağlık kurumunca %80 olarak tespit edilen oran kurum sağlık kurullarınca %25-30 olarak değerlendirilebiliyor ve malulen emeklilik talepleri uygun görülmeyerek ret edilebiliyor. Hastaneler düzenlemiş oldukları raporlarda maluliyet oranı belirtmemeleri uygulama açısından daha doğrudur.

Malulen emekli maaşı 2016 ne kadar?

malulen_emekli

Malulen Emeklilik Şartları Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kapsamını genişlettiği malulen emeklilik düzenlemesi, 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girdi. Kanserden organ nakline, diyabetten çalışmaya engel teşkil edecek genetik hastalıklara kadar 21 çeşit rahatsızlığın eklendiği düzenleme kapsamında, 4 bin 250 kişi daha emeklilik hakkına kavuştu. Malulen emeklilere ödenecek maaş ise 971 lira olacak. Eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere de tekrar başvuru yapma hakkı getirildi. Düzenlemeden faydalanmak isteyenlerin sağlık raporu alarak başvuruda bulunması gerekiyor. Ülkemizde emeklilikte sigortalılara birçok seçenek sunulmuştur. SSK,Bağ-Kur ve Emekli Sandığında Normal emeklilik,yaştan emeklilik,engelli emekliliği,malulen emeklilik gibi, hepsinin şartları farklı emeklilik hakları vardır. Kiminde yaş şartı yok kiminde az gün primle emekli olabilirsiniz tabi şartları biliyorsanız. Malulen emeklilik prim günü olarak en az gün istenilen ve yaş şartı olmadan emekli olabileceğiniz emeklilik hakkıdır.

MALULLÜK AYLIĞI ALAN KİŞİ ÇALIŞIRSA MAAŞI KESİLİR
1 Ekim 2008 tarihinden sonra malullük aylığı bağlanmış kişiler, çalışmaya başlamaları halinde aylıklarını kaybediyorlar. Bu kişiler adına hem uzun vadeli, hem kısa vadeli sigorta kolları primlerinin tamamının ödenmesi gerekiyor. Dolayısıyla şeker ve tansiyon hastası olan bir kişi eğer genç yaşta malullük aylığına hak kazanmış ve tekrar çalışmak durumunda kalmışsa aylığını kaybedecek.
Diğer yandan bazı durumlarda da çalışılmaya başlanması malullük aylığının kesilmesini gerektirmeyebilir. Burada önemli olan çalışanların sigortaya başlangıç tarihleri ile emeklilik tarihleridir. 1.10.2008 tarihinden önce sigortalı yani 4/a statüsünde, Ba- Kur 4/b ve devlet memuru yani 4/c statüsünde olup, malullük aylığı almakta iken tekrar çalışma yaşamına girenlerin malullük aylığına dair durumları şu şekilde özetlenebilir:

Ssk’ya tabi olarak çalışma Bağ – Kur kapsamında çalışma Kamu Işyerlerinde Çalışma
SSK Aylığı Alanlar Aylık kesilir tüm sigorta kollarına tabi prim alınır. Aylık kesilmez. Aylıklardan %15 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilir. Aylıkları kesilmez
Bağ – Kur Aylığı alanlar Aylıkları kesilmez. Prime esas kazançları üzerinden sosyal güvenlik destek primi kesilir. Aylıkları kesilmez. Herhangi bir prim ödemezler. Aylıkları kesilmez.
Emekli Sandığından Aylık Alanlar Aylıkları kesilmez. Prime esas kazançları üzerinden sosyal güvenlik destek primi kesilir. Malullük aylıkları kesilmez. Aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilir Aylıkları kesilir, emekli sandığına tabi hizmetleri devam ettirilir.

 

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

No Responses to “Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar 2016 ?”

Leave a Reply

Name:
Email:
Website:
Comment:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>