Seçim Sorgulama | Seçmen Sorgulama | 2014 Seçmen Sorgulama

2014 seçimleri kapıda . Seçimlere çok az bir zaman kalmasına rağmen çoğu seçmen halen seçmenlik sorgulamasını yapamamaktadır.seçim öncesi seçmenlik sorgulamasının yapılması seçim zamanı bir çok problemi ortadan kaldıracağı gibi seçim zamanı seçmenlerin sağlıklı düşünerek oy kullanmalarını sağlamaktadır.Yerel seçimler öncesi, seçim çalışmaları hızlandı ve seçmen listeleri askıya çıktı. Seçmen listesi sorgulama ve nerede oy kullanacağını öğrenmek içinSeçmen listeleri askıya bugün çıktı. Seçmenler bilgilerini, YSK’nın sitesini girerekadresinden sorgulayabilecek.30 Mart 2014 günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleriyle ilgili Muhtarlık Bölgesi Askı Listeleri bugünden (10 Ocak 2014 günü saat 08:00’den) itibaren başlayarak 23 Ocak günü saat 17:00’a kadar tüm mahalle ve köy muhtarlıklarında askıya çıkartılacak.

images (1)

Seçmen Listeleri için Tıklayınız….

30.03.1996’DAN ÖNCE DOĞANLAR…
Konu ile ilgili olarak bilgi veren Yüksek Seçim Kurulu yetkilileri, belirtilen süre içerisinde seçmen niteliğine sahip olduğu halde muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayanlar, 30.03.1996 tarihinde ve daha önce doğanlar, başka bir muhtarlık bölgesi askı listesinde yazılı olup da sürekli olarak oturmak amacıyla listenin askıya çıkartıldığı muhtarlık bölgesine gelenler, öğrenci olup seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyenler, muhtarlık bölgesi askı listesinde kendisine ait kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık veya eksiklik bulunanlar, nüfus bilgisi değişenler, askerlikte terhis olan, yada asteğmenliğe nasbedilen ancak silah altında bulunmaları nedeniyle askı listelerinde kaydı bulunmayanlar ve yine aynı nedenle kayıtları dondurulmuş bulunanların listedeki durumu değiştirmeleri istendi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 2014 yılı seçim takvimini belirledi. Yeni takvime göre yerel seçim 30 Mart tarihinde yapılacak.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren kararda, bazı önemli tarihler şöyle olacak:
* 2 0cak 2014: Seçime katılabilecek siyasi partiler ilan edilecek.
* 27 Ocak 2014: Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri için YSK’ca kura çekilerek ilan edilecek.
* 18 Şubat 2014: Siyasi partiler, büyükşehir, belediye, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri aday listelerini ilçe seçim kurullarına, DVD ve kâğıt olarak verecek.
* 22 Şubat 2014: Geçici olarak ilan edilen aday listelerine karşı ilgili seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü.
* 28 Şubat 2014: Yüksek Seçim Kurulu il seçim kurulu, il seçim kurulunun ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılmış itirazları ‘kesin’ olarak karara bağlanacak.
* 2 Mart 2014: Kesin aday listeleri, bağımsız adaylar dâhil ilan edilecek.
* 20 Mart 2014: Seçim yasakları başlayacak.
* 24 Mart 2014: Seçmen bilgi kâğıtları seçmenlere dağıtılacak.
* 29 Mart 2014: Seçim propagandası bitecek.
* 30 Mart 2014: Oy verilecek.

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

3 Comments on "Seçim Sorgulama | Seçmen Sorgulama | 2014 Seçmen Sorgulama"

commenter

seçmen kağıdım çıktımı

commenter
erençakır | Mart 3rd, 2014 at 12:48

seçmen kâğıdım çıktımı oyumu kulanacagım adres neresidir

commenter
Mehmet Akif AKKOÇ | Mart 30th, 2014 at 10:03

seçmen kağıdımın çıktısını almak istiyorum

Leave a Reply

Name:
Email:
Website:
Comment:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>